Skip over navigation

Williams College

Online Voting


Results - TABLE and Honor & Discipline Committee Elections, Spring 2021

Turnout: 532 (27.1%) of 1960 electors voted in this ballot.

Committee on Student Life (Student Chair)

Votes required to elect an option: 192

ROUND1    
  Tristan Wille 383 votes
  Elected Tristan Wille due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Tristan Wille Elected 383 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 149 (28.0%)

Committee on Student Life (Student Chair) -- Write-in

Option Votes
Write-in 27 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 505 (94.9%)

WRITE-INS
Option Votes
Samuel Riley 3 (11.1%)
Essence Perry 2 (7.4%)
Owen Hiland 2 (7.4%)
Alex Rouyer 1 (3.7%)
Argenis Herrera 1 (3.7%)
Claire Devries 1 (3.7%)
Drake Mead 1 (3.7%)
Isabelle Wood 1 (3.7%)
Jack Sullivan 1 (3.7%)
Jaden Block 1 (3.7%)
Justin Gunn 1 (3.7%)
Loren Tsang 1 (3.7%)
Michelle Lopez 1 (3.7%)
Nicholas Gonzalez 1 (3.7%)
Nicholas Owens 1 (3.7%)
Rito Tanaka 1 (3.7%)
Sylvain Foisy 1 (3.7%)
Theodore Cohen 1 (3.7%)
Tj Watkins 1 (3.7%)
Tyler Cooligan 1 (3.7%)
Victoria Michalska 1 (3.7%)
William Spollen 1 (3.7%)
Zia Saylor 1 (3.7%)

Committee on Education Affairs (Student Chair)

Votes required to elect an option: 205

ROUND1    
  Huy Pham 288 votes
  Hannah Stone 121 votes
  Elected Huy Pham due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Huy Pham Elected 288 votes
  Hannah Stone 121 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 123 (23.1%)

Committee on Education Affairs (Student Chair) -- Write-in

Option Votes
Write-in 19 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 513 (96.4%)

WRITE-INS
Option Votes
Alyssa Perea 1 (5.3%)
Bishoy Yacoub 1 (5.3%)
Cameron Edgar 1 (5.3%)
Charles Yang 1 (5.3%)
Claire Devries 1 (5.3%)
Drake Mead 1 (5.3%)
Essence Perry 1 (5.3%)
Jackson Hartigan 1 (5.3%)
Jaden Block 1 (5.3%)
Katya Khalizeva 1 (5.3%)
MarĂ­a Fernanda Estrada 1 (5.3%)
Michael Medvedev 1 (5.3%)
Nicholas Ambeliotis 1 (5.3%)
Owen Hiland 1 (5.3%)
Rito Tanaka 1 (5.3%)
Theodore Cohen 1 (5.3%)
Tj Watkins 1 (5.3%)
Trinity Conant 1 (5.3%)
Will Huang 1 (5.3%)

Committee on Diversity and Community (Student Chair)

Votes required to elect an option: 217

ROUND1    
  Essence Perry 263 votes
  Hipolito Vazquez 169 votes
  Elected Essence Perry due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Essence Perry Elected 263 votes
  Hipolito Vazquez 169 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 100 (18.8%)

Committee on Diversity and Community (Student Chair) -- Write-in

Option Votes
Write-in 10 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 522 (98.1%)

WRITE-INS
Option Votes
Alina Luchyshyn 1 (10.0%)
Arrington Luck 1 (10.0%)
Bellamy Richardson 1 (10.0%)
Cameron Edgar 1 (10.0%)
Clarissa Dominguez 1 (10.0%)
Jaden Block 1 (10.0%)
Jonathan Fischer 1 (10.0%)
Mariane St. Juste 1 (10.0%)
Rika Nakato 1 (10.0%)
Rito Tanaka 1 (10.0%)

Committee on Priorities and Resources (Student Chair)

Votes required to elect an option: 191

ROUND1    
  Brandon Hashemi 380 votes
  Elected Brandon Hashemi due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Brandon Hashemi Elected 380 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 152 (28.6%)

Committee on Priorities and Resources (Student Chair) -- Write-in

Option Votes
Write-in 13 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 519 (97.6%)

WRITE-INS
Option Votes
Benjamin Platt 1 (7.7%)
Carolyn Mielke 1 (7.7%)
Claire Devries 1 (7.7%)
Drake Mead 1 (7.7%)
Jaden Block 1 (7.7%)
Jennifer Philistin 1 (7.7%)
Jonah Garnick 1 (7.7%)
Michelle Lopez 1 (7.7%)
Mohemmed Hassaan Mustafa Rashid 1 (7.7%)
Owen Hiland 1 (7.7%)
Rachel Jiang 1 (7.7%)
Rito Tanaka 1 (7.7%)
Sarah Lindeman 1 (7.7%)

Campus Environmental Advisory Committee (Student Chair)

Votes required to elect an option: 190

ROUND1    
  Regina Fink 244 votes
  Huijun Huang 80 votes
  Andrew Brito 54 votes
  Elected Regina Fink due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Regina Fink Elected 244 votes
  Huijun Huang 80 votes
  Andrew Brito 54 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 154 (28.9%)

Campus Environmental Advisory Committee (Student Chair) -- Write-in

Option Votes
Write-in 13 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 532
Abstain 519 (97.6%)

WRITE-INS
Option Votes
Owen Hiland 2 (15.4%)
Alyssa Perea 1 (7.7%)
Claire Devries 1 (7.7%)
Essence Perry 1 (7.7%)
Galen Cassidy 1 (7.7%)
Jaden Block 1 (7.7%)
Michael Medvedev 1 (7.7%)
Peter Frelinghuysen 1 (7.7%)
Rito Tanaka 1 (7.7%)
Theodore Cohen 1 (7.7%)
Victoria Michalska 1 (7.7%)
Zola Baird 1 (7.7%)

Class of 2022 Honor and Discipline Committee

Votes required to elect an option: 45

ROUND1    
  Morgan Noonan 76 votes
  Justin Gunn 33 votes
  Aliya Klein 25 votes
  Elected Morgan Noonan due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Morgan Noonan Elected 76 votes
  Justin Gunn 33 votes
  Aliya Klein 25 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Eliminated Aliya Klein due to: lowest 1st preference  
ROUND3    
  Morgan Noonan Elected 94 (+18) votes
  Justin Gunn 36 (+3) votes
  Exhausted votes 4 (+4) votes
  Elected Justin Gunn due to: number of options equals number of winners, highest 1st preference  
ROUND4    
  Morgan Noonan Elected 94 votes
  Justin Gunn Elected 36 votes
  Exhausted votes 4 votes

VOTER SUMMARY
Total 150
Abstain 16 (10.7%)

Class of 2022 Honor and Discipline Committee -- Write-in

Option Votes
Write-in 9 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 150
Abstain 143 (95.3%)

WRITE-INS
Option Votes
Chenyu Zhang 3 (33.3%)
Justin Gunn 1 (11.1%)
Leslie Garcia 1 (11.1%)
Owen Hiland 1 (11.1%)
Owen Roegge 1 (11.1%)
Spencer Goodbar 1 (11.1%)
Virginia Ontiveros 1 (11.1%)

Class of 2023 Honor and Discipline Committee

Votes required to elect an option: 43

ROUND1    
  Onder Kilinc 68 votes
  Stephanie Goodrich 60 votes
  Elected Onder Kilinc due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Onder Kilinc Elected 68 votes
  Stephanie Goodrich 60 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Stephanie Goodrich due to: highest 1st preference  
ROUND3    
  Onder Kilinc Elected 68 votes
  Stephanie Goodrich Elected 60 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 154
Abstain 26 (16.9%)

Class of 2023 Honor and Discipline Committee -- Write-in

Option Votes
Write-in 14 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 154
Abstain 144 (93.5%)

WRITE-INS
Option Votes
Zia Saylor 4 (28.6%)
Atlas Kaan Yilmaz 1 (7.1%)
Bellamy Richardson 1 (7.1%)
Benjamin Siu 1 (7.1%)
Carolyn Mielke 1 (7.1%)
Drake Mead 1 (7.1%)
Emily Kondo 1 (7.1%)
Melissa Leon Pons 1 (7.1%)
Mohammad Faizaan 1 (7.1%)
Reed Putnam 1 (7.1%)
Rito Tanaka 1 (7.1%)

Class of 2024 Honor and Discipline Committee

Votes required to elect an option: 45

ROUND1    
  Cooper Stuntz 44 votes
  Emerald Dar 39 votes
  Jaden Block 35 votes
  Harry Whitman 15 votes
  Eliminated Harry Whitman due to: lowest 1st preference  
ROUND2    
  Cooper Stuntz 47 (+3) votes
  Emerald Dar 46 (+7) votes
  Jaden Block 37 (+2) votes
  Exhausted votes 3 (+3) votes
  Elected Cooper Stuntz due to: highest 1st preference  
ROUND3    
  Cooper Stuntz Elected 47 votes
  Emerald Dar 46 votes
  Jaden Block 37 votes
  Exhausted votes 3 votes
  Elected Emerald Dar due to: highest 1st preference  
ROUND4    
  Cooper Stuntz Elected 47 votes
  Emerald Dar Elected 46 votes
  Jaden Block 37 votes
  Exhausted votes 3 votes

VOTER SUMMARY
Total 162
Abstain 29 (17.9%)

Class of 2024 Honor and Discipline Committee -- Write-in

Option Votes
Write-in 7 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 162
Abstain 158 (97.5%)

WRITE-INS
Option Votes
Adrian Moeller 1 (14.3%)
Jacob Lehmann Duke 1 (14.3%)
Jaden Block 1 (14.3%)
Luke Graupmann 1 (14.3%)
Masaki Lew 1 (14.3%)
Sammy Sasaki 1 (14.3%)
Sean Morrissey 1 (14.3%)
certified

This ballot is certified by Simply Voting to have been securely processed and accurately tabulated by their independently managed service. You may download a spreadsheet of vote data to audit these results.