Skip over navigation

Williams College

Online Voting


Results - WSU | FAST | Referendum Spring 2021

Turnout: 648 (33.1%) of 1960 electors voted in this ballot.

Do you support the inclusion of WSU into the Three Pillars?

Option Votes
Yes 528 (81.5%)
No 120 (18.5%)

VOTER SUMMARY
Total 648

WSU Class of 2024 Representatives

Votes required to elect an option: 47

ROUND1    
  Gwyn Chilcoat 69 votes
  Hailey Brown 65 votes
  Samir Ahmed 53 votes
  Elected Gwyn Chilcoat due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Gwyn Chilcoat Elected 69 votes
  Hailey Brown 65 votes
  Samir Ahmed 53 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Hailey Brown due to: highest 1st preference  
ROUND3    
  Gwyn Chilcoat Elected 69 votes
  Hailey Brown Elected 65 votes
  Samir Ahmed 53 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Samir Ahmed due to: highest 1st preference  
ROUND4    
  Gwyn Chilcoat Elected 69 votes
  Hailey Brown Elected 65 votes
  Samir Ahmed Elected 53 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 209
Abstain 22 (10.5%)

Class of 2024 Write-in

Option Votes
Write-in 8 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 209
Abstain 201 (96.2%)

WRITE-INS
Option Votes
James Hemmer 2 (25.0%)
Dan Rayhill 1 (12.5%)
Jimmy Li 1 (12.5%)
Molly Fitzgibbons 1 (12.5%)
Sam Phan 1 (12.5%)
Samuel Brooks 1 (12.5%)
Will Beyreis 1 (12.5%)

WSU Class of 2023 Representatives

Votes required to elect an option: 42

ROUND1    
  Emmanuelle Copeland 70 votes
  Caitlin Han 42 votes
  Yunjun Park 29 votes
  Jason Lee 26 votes
  Elected Emmanuelle Copeland due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Emmanuelle Copeland Elected 70 votes
  Caitlin Han 42 votes
  Yunjun Park 29 votes
  Jason Lee 26 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Caitlin Han due to: highest 1st preference  
ROUND3    
  Emmanuelle Copeland Elected 70 votes
  Caitlin Han Elected 42 votes
  Yunjun Park 29 votes
  Jason Lee 26 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Eliminated Jason Lee due to: lowest 1st preference  
ROUND4    
  Emmanuelle Copeland Elected 76 (+6) votes
  Caitlin Han Elected 57 (+15) votes
  Yunjun Park 34 (+5) votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Yunjun Park due to: number of options equals number of winners, highest 1st preference  
ROUND5    
  Emmanuelle Copeland Elected 76 votes
  Caitlin Han Elected 57 votes
  Yunjun Park Elected 34 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 190
Abstain 23 (12.1%)

Class of 2023 Write-in

Option Votes
Write-in 14 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 190
Abstain 176 (92.6%)

WRITE-INS
Option Votes
Rito Tanaka 3 (21.4%)
Max Stein 2 (14.3%)
Aidan Duncan 1 (7.1%)
Emily Bleiberg 1 (7.1%)
Gaston Aime 1 (7.1%)
Mac Carso 1 (7.1%)
Nico Cavalluzzi 1 (7.1%)
Nicolas Shanosky 1 (7.1%)
Tj Watkins 1 (7.1%)
William Donoso 1 (7.1%)
Yash Mangal 1 (7.1%)

WSU Class of 2022 Representatives

Votes required to elect an option: 37

ROUND1    
  Argenis Herrera 95 votes
  Abdu Donka 27 votes
  Alice Qu 24 votes
  Elected Argenis Herrera due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Argenis Herrera Elected 95 votes
  Abdu Donka 27 votes
  Alice Qu 24 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Abdu Donka due to: number of options equals number of winners, highest 1st preference  
ROUND3    
  Argenis Herrera Elected 95 votes
  Abdu Donka Elected 27 votes
  Alice Qu 24 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Alice Qu due to: number of options equals number of winners, highest 1st preference  
ROUND4    
  Argenis Herrera Elected 95 votes
  Abdu Donka Elected 27 votes
  Alice Qu Elected 24 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 157
Abstain 11 (7.0%)

Class of 2022 Write-in

Option Votes
Write-in 11 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 157
Abstain 146 (93.0%)

WRITE-INS
Option Votes
Adam Dionne 1 (9.1%)
Aliya Klein 1 (9.1%)
Andrew Lee 1 (9.1%)
Arrington Luck 1 (9.1%)
Ben Shapiro 1 (9.1%)
Benjamin Ward 1 (9.1%)
Blain Solomon 1 (9.1%)
Hannah Jackson 1 (9.1%)
Justin Gunn 1 (9.1%)
Max Chayet 1 (9.1%)
Shreyas Rajesh 1 (9.1%)

Class of 2021 WSU Write-in

Option Votes
Write-in 16 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 92
Abstain 76 (82.6%)

WRITE-INS
Option Votes
Porter Johnson 2 (12.5%)
Alexandra Bernard 1 (6.3%)
Ananth Shastri 1 (6.3%)
Benjamin Delgado 1 (6.3%)
George Arrowsmith 1 (6.3%)
Justin Gunn 1 (6.3%)
Justin Kwon 1 (6.3%)
Katrina Wheelan 1 (6.3%)
Kobe Tray 1 (6.3%)
Matan Levine-janach 1 (6.3%)
Matthew Peacock 1 (6.3%)
Meadhbh Ginnane 1 (6.3%)
Mikaela Topper 1 (6.3%)
Papa Freduah Anderson 1 (6.3%)
Zach Babat 1 (6.3%)

FAST At-Large Representatives

Votes required to elect an option: 152

ROUND1    
  Essence Perry ‘22 188 votes
  Arrington Luck ‘22 74 votes
  Alice Qu ‘22 73 votes
  Roxanne MacKinnon ‘23 63 votes
  Nicky Wu ‘22 55 votes
  Elected Essence Perry ‘22 due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Essence Perry ‘22 Elected 188 votes
  Arrington Luck ‘22 74 votes
  Alice Qu ‘22 73 votes
  Roxanne MacKinnon ‘23 63 votes
  Nicky Wu ‘22 55 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Eliminated Nicky Wu ‘22 due to: lowest 1st preference  
ROUND3    
  Essence Perry ‘22 Elected 215 (+27) votes
  Alice Qu ‘22 87 (+14) votes
  Arrington Luck ‘22 81 (+7) votes
  Roxanne MacKinnon ‘23 70 (+7) votes
  Exhausted votes 0 votes
  Eliminated Roxanne MacKinnon ‘23 due to: lowest 1st preference  
ROUND4    
  Essence Perry ‘22 Elected 249 (+34) votes
  Alice Qu ‘22 108 (+21) votes
  Arrington Luck ‘22 96 (+15) votes
  Exhausted votes 0 votes
  Eliminated Arrington Luck ‘22 due to: lowest 1st preference  
ROUND5    
  Essence Perry ‘22 Elected 290 (+41) votes
  Alice Qu ‘22 163 (+55) votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Alice Qu ‘22 due to: highest 1st preference  
ROUND6    
  Essence Perry ‘22 Elected 290 votes
  Alice Qu ‘22 Elected 163 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 195 (30.1%)

FAST At-Large Write-in

Option Votes
Write-in 21 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 627 (96.8%)

WRITE-INS
Option Votes
Justin Gunn 3 (14.3%)
Abigail Leblanc 1 (4.8%)
Aidan Duncan 1 (4.8%)
Alexandra Bernard 1 (4.8%)
Aliya Klein 1 (4.8%)
Arrington Luck 1 (4.8%)
Benjamin Delgado 1 (4.8%)
James Hemmer 1 (4.8%)
Justin Kwon 1 (4.8%)
Loren Tsang 1 (4.8%)
Mac Carso 1 (4.8%)
Mariane St. Juste 1 (4.8%)
Max Stein 1 (4.8%)
Olivia Graceffa 1 (4.8%)
Rito Tanaka 1 (4.8%)
Samuel Brooks 1 (4.8%)
Solly Kasab 1 (4.8%)
Yash Mangal 1 (4.8%)
Zola Baird 1 (4.8%)

FAST MinCo Representative

Votes required to elect an option: 235

ROUND1    
  Mohammad Faizaan ‘23 252 votes
  Qinana Dotson ‘24 118 votes
  Tyler Smith ‘24 99 votes
  Elected Mohammad Faizaan ‘23 due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Mohammad Faizaan ‘23 Elected 252 votes
  Qinana Dotson ‘24 118 votes
  Tyler Smith ‘24 99 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 179 (27.6%)

FAST MinCo Write-in

Option Votes
Write-in 11 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 637 (98.3%)

WRITE-INS
Option Votes
Justin Gunn 3 (27.3%)
Aidan Duncan 1 (9.1%)
Alexander Joshua 1 (9.1%)
Alyssa Perea 1 (9.1%)
Emily Bleiberg 1 (9.1%)
Pramita Subedi 1 (9.1%)
Rito Tanaka 1 (9.1%)
Shreyas Rajesh 1 (9.1%)
Yash Mangal 1 (9.1%)

FAST Club Sports and Competitive Teams Representative

Votes required to elect an option: 207

ROUND1    
  Spencer Huang ‘24 413 votes
  Elected Spencer Huang ‘24 due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Spencer Huang ‘24 Elected 413 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 235 (36.3%)

FAST Club Sports and Competitive Teams Write-in

Option Votes
Write-in 31 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 617 (95.2%)

WRITE-INS
Option Votes
Rito Tanaka 5 (16.1%)
Justin Gunn 2 (6.5%)
Omar Ahmad 2 (6.5%)
Aidan Duncan 1 (3.2%)
Annika Harrington 1 (3.2%)
Azaria Vargas 1 (3.2%)
Eriks Zamurs 1 (3.2%)
James Hemmer 1 (3.2%)
Justin Kwon 1 (3.2%)
Katrina Wheelan 1 (3.2%)
Mac Carso 1 (3.2%)
Michelle Lopez 1 (3.2%)
Mohammad Faizaan 1 (3.2%)
Nicholas Ambeliotis 1 (3.2%)
Nicholas Gonzalez 1 (3.2%)
Nico Cavalluzzi 1 (3.2%)
Owen Foster 1 (3.2%)
Rachel Neugart 1 (3.2%)
Rebecca Brody 1 (3.2%)
Samuel Brooks 1 (3.2%)
Spencer Goodbar 1 (3.2%)
Theodore Cohen 1 (3.2%)
Tristan Wille 1 (3.2%)
Tyler Johnson 1 (3.2%)
Zola Baird 1 (3.2%)

FAST Performance Group Representative

Votes required to elect an option: 220

ROUND1    
  Obi Nwako ‘24 438 votes
  Elected Obi Nwako ‘24 due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Obi Nwako ‘24 Elected 438 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 210 (32.4%)

FAST Performance Group Write-in

Option Votes
Write-in 17 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 648
Abstain 631 (97.4%)

WRITE-INS
Option Votes
Justin Gunn 2 (11.8%)
Aidan Duncan 1 (5.9%)
Alexis Poindexter 1 (5.9%)
Aliya Klein 1 (5.9%)
Allison Li 1 (5.9%)
Benjamin Weber 1 (5.9%)
Dan Rayhill 1 (5.9%)
Enoch Chou 1 (5.9%)
Ethan Hyatt 1 (5.9%)
Nico Cavalluzzi 1 (5.9%)
Nina Kolman 1 (5.9%)
Olivia Graceffa 1 (5.9%)
Rito Tanaka 1 (5.9%)
Ruth Laurence 1 (5.9%)
Tristan Wille 1 (5.9%)
Yash Mangal 1 (5.9%)
certified

This ballot is certified by Simply Voting to have been securely processed and accurately tabulated by their independently managed service. You may download a spreadsheet of vote data to audit these results.