Skip over navigation

Williams College

Online Voting


Results - Spring 2020 Elections for Committees

Turnout: 519 (23.8%) of 2184 electors voted in this ballot.

Committee on Student Life (Student Chair)

Votes required to elect an option: 210

ROUND1    
  Aria Mason 264 votes
  William Ren 154 votes
  Elected Aria Mason due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Aria Mason Elected 264 votes
  William Ren 154 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 101 (19.5%)

Write in for Committee on Student Life (Student Chair)

Option Votes
Write-in 16 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 503 (96.9%)

WRITE-INS
Option Votes
Nandini Seetharaman 3 (18.8%)
Atlas Kaan Yilmaz 2 (12.5%)
Rito Tanaka 2 (12.5%)
Essence Perry 1 (6.3%)
Ethan Kendall 1 (6.3%)
Henry Platt 1 (6.3%)
James Fortin 1 (6.3%)
John Murphy 1 (6.3%)
Mariane St. Juste 1 (6.3%)
Morgan Dauk 1 (6.3%)
True Pham 1 (6.3%)
Zachary Harleston 1 (6.3%)

Committee on Education Affairs (Student Chair)

Votes required to elect an option: 189

ROUND1    
  Huy Pham 169 votes
  Hannah Stone 82 votes
  Zia Saylor 65 votes
  Hazel Richards 61 votes
  Eliminated Hazel Richards due to: lowest 1st preference  
ROUND2    
  Huy Pham 183 (+14) votes
  Hannah Stone 95 (+13) votes
  Zia Saylor 77 (+12) votes
  Exhausted votes 22 (+22) votes
  Eliminated Zia Saylor due to: lowest 1st preference  
ROUND3    
  Huy Pham 211 (+28) votes
  Hannah Stone 123 (+28) votes
  Exhausted votes 43 (+21) votes
  Elected Huy Pham due to: highest 1st preference  
ROUND4    
  Huy Pham Elected 211 votes
  Hannah Stone 123 votes
  Exhausted votes 43 votes

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 142 (27.4%)

Write in for Committee on Educational Affairs (Student Chair)

Option Votes
Write-in 12 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 507 (97.7%)

WRITE-INS
Option Votes
Rito Tanaka 4 (33.3%)
Nandini Seetharaman 3 (25.0%)
Alyssa Perea 1 (8.3%)
Elba Obregon 1 (8.3%)
Essence Perry 1 (8.3%)
John Murphy 1 (8.3%)
Stephan Zhu 1 (8.3%)

Committee on Diversity and Community (Student Chair)

Votes required to elect an option: 203

ROUND1    
  Essence Perry 251 votes
  Jen Hern├índez 154 votes
  Elected Essence Perry due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Essence Perry Elected 251 votes
  Jen Hern├índez 154 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 114 (22.0%)

Write in for Committee on Diversity and Community (Student Chair)

Option Votes
Write-in 12 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 507 (97.7%)

WRITE-INS
Option Votes
Rito Tanaka 4 (33.3%)
Nandini Seetharaman 3 (25.0%)
Borivoje Vitezovic 1 (8.3%)
Daniel Queen 1 (8.3%)
Elba Obregon 1 (8.3%)
Michelle Lopez 1 (8.3%)
Papa Freduah Anderson 1 (8.3%)

Committee on Priorities and Resources (student chair)

Votes required to elect an option: 207

ROUND1    
  Adam Jones 226 votes
  Saamia Khan 187 votes
  Elected Adam Jones due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Adam Jones Elected 226 votes
  Saamia Khan 187 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 106 (20.4%)

Write in for Committee on Priorities and Resources (student chair)

Option Votes
Write-in 9 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 510 (98.3%)

WRITE-INS
Option Votes
Rito Tanaka 4 (44.4%)
Nandini Seetharaman 3 (33.3%)
Essence Perry 1 (11.1%)
Mariane St. Juste 1 (11.1%)

Campus Environmental Advisory Committee (Student Chair)

Votes required to elect an option: 203

ROUND1    
  Rosa Kirk-Davidoff 142 votes
  Niku Darafshi 140 votes
  David Shakirov 91 votes
  Nathan Szeto 32 votes
  Eliminated Nathan Szeto due to: lowest 1st preference  
ROUND2    
  Niku Darafshi 156 (+16) votes
  Rosa Kirk-Davidoff 150 (+8) votes
  David Shakirov 96 (+5) votes
  Exhausted votes 3 (+3) votes
  Eliminated David Shakirov due to: lowest 1st preference  
ROUND3    
  Niku Darafshi 194 (+38) votes
  Rosa Kirk-Davidoff 192 (+42) votes
  Exhausted votes 19 (+16) votes
  Eliminated Rosa Kirk-Davidoff due to: lowest 1st preference  
ROUND4    
  Niku Darafshi 345 (+151) votes
  Exhausted votes 60 (+41) votes
  Elected Niku Darafshi due to: highest 1st preference  
ROUND5    
  Niku Darafshi Elected 345 votes
  Exhausted votes 60 votes

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 114 (22.0%)

Write in for Campus Environmental Advisory Committee (Student Chair)

Option Votes
Write-in 10 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 519
Abstain 509 (98.1%)

WRITE-INS
Option Votes
Nandini Seetharaman 3 (30.0%)
Rito Tanaka 3 (30.0%)
Alyssa Perea 1 (10.0%)
David Shakirov 1 (10.0%)
Hannah Jackson 1 (10.0%)
Madeline Rawson 1 (10.0%)

Class of 2021 Honor and Discipline Committee

Votes required to elect an option: 40

ROUND1    
  Gabby Martin 56 votes
  Solly Kasab 43 votes
  Adam Jones 20 votes
  Elected Gabby Martin due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Gabby Martin Elected 56 votes
  Solly Kasab 43 votes
  Adam Jones 20 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Solly Kasab due to: highest 1st preference  
ROUND3    
  Gabby Martin Elected 56 votes
  Solly Kasab Elected 43 votes
  Adam Jones 20 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 131
Abstain 12 (9.2%)

Class of 2021 Write-in

Option Votes
Write-in 4 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 131
Abstain 127 (96.9%)

WRITE-INS
Option Votes
Dacia Green 1 (25.0%)
John Murphy 1 (25.0%)
Michelle Lopez 1 (25.0%)
Patricia Fofie 1 (25.0%)

Class of 2022 Honor and Discipline Committee

Votes required to elect an option: 47

ROUND1    
  Morgan Noonan 104 votes
  Aliya Klein 35 votes
  Elected Morgan Noonan due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Morgan Noonan Elected 104 votes
  Aliya Klein 35 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Aliya Klein due to: number of options equals number of winners, highest 1st preference  
ROUND3    
  Morgan Noonan Elected 104 votes
  Aliya Klein Elected 35 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 168
Abstain 29 (17.3%)

Class of 2022 Write-in

Option Votes
Write-in 11 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 168
Abstain 157 (93.5%)

WRITE-INS
Option Votes
Chenyu Zhang 3 (27.3%)
Nandini Seetharaman 2 (18.2%)
Alexandre Zilkha 1 (9.1%)
Andrew Schreibstein 1 (9.1%)
Hannah Jackson 1 (9.1%)
Kaylen Smith 1 (9.1%)
Noah Cohen-greenberg 1 (9.1%)
Shreyas Rajesh 1 (9.1%)

Class of 2023 Honor and Discipline Committee

Votes required to elect an option: 46

ROUND1    
  Onder Kilinc 72 votes
  Stephanie Goodrich 63 votes
  Elected Onder Kilinc due to: highest 1st preference  
ROUND2    
  Onder Kilinc Elected 72 votes
  Stephanie Goodrich 63 votes
  Exhausted votes 0 votes
  Elected Stephanie Goodrich due to: highest 1st preference  
ROUND3    
  Onder Kilinc Elected 72 votes
  Stephanie Goodrich Elected 63 votes
  Exhausted votes 0 votes

VOTER SUMMARY
Total 155
Abstain 20 (12.9%)

Class of 2023 Write-in

Option Votes
Write-in 4 (100.0%)

VOTER SUMMARY
Total 155
Abstain 151 (97.4%)

WRITE-INS
Option Votes
Rito Tanaka 3 (75.0%)
Nicholas Ambeliotis 1 (25.0%)
certified

This ballot is certified by Simply Voting to have been securely processed and accurately tabulated by their independently managed service. You may download a spreadsheet of vote data to audit these results.